جمعه ، 28 شهريور 1393
کمينه   
شهرستان بهمئي

معرفی شهرستان بهمئی

 

موقعیت کلی  شهرستان بهمئی

شهرستان بهمئی با مساحتی بالغ بر 1447 کیلو متر مربع در قسمت غرب و جنوب غرب استان کهگیلویه و بویر احمد و حدود 40 کیلو متری شهرستان بهبهان واقع شده است. ارتفاع آن از سطح دریا 625 متر بوده، از شمال به چاروسا و دیشموک و باغ ملک، از جنوب به بهبهان، از شرق به کهگیلویه و از غرب به رامهرمز و امیدیه منتهی می شود


آثار و جاذبه های گردشگری تاریخی- طبیعی:

 دریاچه برم الوان

این تالاب كه به شكل نقشه ي ايران ميباشد در شهرستان بهمئی در قسمت سر آسیاب یوسفی و حدود 40 کیلو متری شهر لیکک قرار دارد. مساحت آن 15 هکتار و ارتفاع آن از سطح دریا 1100 متر، عمق آن حداقل 12 و حداکثر 30 متر می باشد. طبیعت زیبا، همواری زمین های اطراف، وجود ماهی کپور و... شرایط بسیار خوبی برای این تالاب به وجود آورده است. زمین های اطراف این تالاب مورد استفاده میهمانی ها، و مقامات میهمان قرار می گرفته است. در چنین وضعیتی مردم موظف بودند برای خان ها و میهمانها، برف از کوه سفید و سرحد بیاورند تا در جشن ها مورد استفاده قرار گیرد.

تنگ سولک : با فاصله 40 کیلومتری شمال شهرستان بهبهان از توابع شهرستان بهمئی در حوزه استحفاظی استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد . این منطقه گرمسیری و کوهستانی بعنوان منطقه حفاظت شده پیشنهاد شد که اخیراً از طرف شورای عالی محیط زیست بعنوان منطقه حفاظت شده تصویب گردیده است . این منطقه زیبا که شامل تنگ سولک و نیمی از تنگه ماغر را تحت عنوان حفاظت شده سولک در بر می گیرد . علاوه بر آثار قدیمی و سنگ نوشته های باستانی موجود از دوران اشکانی دارای طبیعتی بدیع و استثنایی و چشمه زار و جنگلهای آن غالباً بلوط و درختان زیبای زربین و از تیپی کوهستانی و صخره ای برخوردار است . اهمیت اصلی آن وجود درختان نادر وکمیاب زربین است. تعداد شش چشمه دائمی و دو چشمه فصلی در عرصه مذکور وجود دارد که از میان این چشمه ها چشمه گوردک از آبدهی قابل توجهی برخوردار

 
تنگ ماغر :

در تابستان که هوای شهر لیکک به حدود 50 درجه می رسد در این تنگه ی زیبادر 10 کیلومتری لیکک می توان بدون وسایل خنک کننده روز را به سر برد. چشمه چنار ماغر که از ارتفاعات بالادست سرچشمه می گیرد حال و هوای آن را مصفا کرده است.

 منطقه رود تلخی :

منطقه زیبای رود تلخی در جنوب شرق شهرستان بهمئی، در حد فاصل شهرستان و استان خوزستان در کنار رودخانه مارون واقع شده است. از جمله جاذبه های دیدنی این منطقه چشمه آب شیرین روستاهای خشاب شیرین، باغملک، اشکفت پیر مرد، تپه ها و کوههای زیاد و بلندی است که روستاها در دامنه آنها واقع شده اند. درختان در حاشیه جاده ها شروع و تا نوک کوهها ادامه دارد. به علت نزدیکی به سد مارون، دریاچه زیبایی در این حوزه شکل گرفته که پذیرای گردشگران و طبیعت گردان می باشد. روستاهای منطقه با بافت جدید و قدیم اطراف آن را احاطه نموده است.

 ریزک  و موربید:

ریزک و موربید با باغات، درختان سرسبز و چشمه ساران، منطقه ای بی نظیر و بکر در شهرستان است. بعد از طی نمودن جاده آسفالته سیداسدالله، 90 دقیقه پیاده روی لازم است تا به منطقه ریزک برسیم، آنگاه بی اختیار دل ها آرام و چشم ها ساعت ها مجذوب زیبایی های بی مثال طبیعت آن می گردد. چشمه های آب شیرین، باغات گردو، سیب، انار، انگور، دور نمای دیدنی بقعه امامزاده سیداسد الله، برم الوان، آبغازی، آب انار، الغر و مور بید  از چشم اندازهای زیبا و دل انگیز آن می باشد. در این منطقه حیوانات وحشی بی شماری زندگی کرده که گاه به صورت گله ای مشاهده می شوند. در فص

 

امامزاده بابا احمد(ع) :

بقعه ی امامزاده با گنبد زیبای پلکانی شکلش در 15 کیلومتری شهر لیکک و در روستای بابا احمد واقع است. به لحاظ معماری بنایی است چهار ضلعی که در حدود 15/21 متر طول و14/07متر عرض و 9 متر ارتفاع دارد و با استفاده از مصالح سنگ و گچ ساخته شده است و درب ورودی اصلی آن چند طاق نما با تزئینات شبیه مقرنس کاری دیده می شود. قدمت بنای این امامزاده به دوره سلجوقی می رسد. گنبد بزرگ و دو طبقه بودن طاقچه های این بنا از ویژگی های آن محسوب می شود. این بنا به شماره 10580 در تاریخ 1382در فهرست آثار ملی ثبت گردیده و شجره نامه امامزاده بابا احمد (ع) طبق اقوال روستائیان و اعتقادات منطقه ای منسوب به امام موسی ابن جعفر(ع) می باشد. اکنون کنار امامزاده طوایفی از مشایخ که به گفته خود، از خدمتگزاران امامزاده بوده اند، زندگی می کنند و کارهای مرمت بنا را در طول دوران انجام می دادند.

امامزادگان سید اسدالله و سید ابراهیم (علیهما السلام):

بقعه ی این دو امامزاده در تنگ منیزور(جنب روستای منیزور) حدود 40 کیلومتری شهر لیکک واقع شده است. این بنا به صورت دو بقعه متصل به هم با معماری زیبا و با دو گنبد جدا از هم ساخته شده است. به استناد اقوال معمرین محلی این دو بقعه متعلق به سید ابراهیم و سید اسدالله جد سادات منیزوری است که در گویش محلی (دو سیدالله) می گویند.

اعقاب و احفاد این دو امامزاده خود را از سلاله امام موسی ابن جعفر(ع) می دانند. بقاع متبرک این دو امامزاده هر هفته به خصوص در تابستان پذیرای زائران زیادی است که به شوق زیارت، رنج سفر را با رضایت خاطر بر خود هموار می کنند.

وجود آب گوارای دائمی، باغ های مرکبات، آب هوای مطلوب، راه آسفالته و مراکز اقامتی از مزایای این مکان زیارتی و گردشگری می باشد