دوشنبه ، 10 شهريور 1393
کمينه   
شهرستان گچساران

 آبشار رودبال :

اين آبشار به فاصله 49 کيلومتری از شمال گچساران و يک کيلومتری روستای رودبال قرار دارد. آب اين آبشار که از چشمه سار کوههای بالادست تنگ موگ سرازير شده، در دهانه تنگه فضای زيبا و دلنشين را در سايه درختان بيد و بلوط و بادام کوهی بوجود آورده که هر رهگذری را به تماشا دعوت می کند.وجود باغات مرکبات، زمينهای شلتوک کاری، عبور رودخانه نازمکان در کنار تنگه بر زيبايي اين منطقه سياحتی افزوده و سالانه گردشگران زيادی را از شهرستانهای مختلف در ايام بهار، تابستان و پاييز به خود جذب می نمايد.

آبشار کيوان ليشتر

در فاصله 25 کيلومتری شمال غرب گچساران و در نزديکی پاسگاه عبداللهی منطقه زيبای آبشار کيوان ليشتر واقع شده است. قسمتی از مسير دسترسی بدان با اتومبيل و بقيه با پياده روی امکان پذير می باشد.آب کوههای ديل، آب گرمو و چهاربيشه در نزديکی پاسگاه عبدالهی به هم پيوسته و تشکيل نهری فصلی را می دهند که از اواسط پاييز تا اواخر بهار جريان دارد. اين آب در مسير خود تمام  زمين های رسوبی را شستشو و بستری سنگی در مسير خود ايجاد می کند آطن آب در يک مسير پلکانی  با ايجاد 7 آبشار کوچک منظره ای بديع را ايجاد نموده است.  

روستای مارين

آنجا که طبيعت، فرهنگ و مذهب در هم پيوند خورده، روستايي زيبا شکل گرفته که نام مارين را بر آن گذاشته اند. روستای زيبای مارين در فاصله 40 کيلومتری شمال گچساران و از  جاده ای فرعی که از کنار روستای ديل می گذرد، واقع شده است. بدليل واقع شدن روستای مارين در پای کوه خامی، چشمه­های فراوانی در اين منطقه ظاهر و آب مورد نياز برای آبياری باغات روستا را فراهم می کند. اين آب گوارا پس از عبور از کوچه باغهای روستا، از روستا خارج و در منطقه چرزو ديل، باغات اين منطقه را نيز سيراب می کند.شکل ظاهری روستا نيز يکی ديگر از عوامل زيبايي آن محسوب می شود. وجود روستايي پلکانی شکل که شايد بهتر باشد آن را ماسوله استان نامگذاری کنيم نيز يکی از عوامل جلب و جذب گردشگران به حساب می آيد. همچنين وجود بقعه زيبای امامزاده بی­بی خاتون در داخل روستا جنبه مذهبی و دينی آن را نيز دوچندان نموده است. همه ساله بخصوص در ايام بهار و تابستان خيل عظيمی از گردشگران از شهرستانهای دور و نزديک و از خارج استان برای آسايش و دمی آسودن در آغوش طبيعت و فراز از زندگی شهری به اين روستا مسافرت می نمايند.

سد کوثر  

سد کوثر در 60 کيلومتری شمال غرب شهر دوگنبدان در محل تنگ دوک بر روی رودخانه ی خيرآباد ساخته شد. درياچه ی اين سد به مکانی منحصر بفرد برای گردشگری و گذران تعطيلات در آخر هفته در ساحل های آن تبديل شده است.نزديکی به شهر دوگنبدان، دسترسی آسان، وجود ساحل گسترده و امکان اقامت شبانه و ماهيگيری در بالادست سد بخشی از امکانات رفاهی و تفريحی اين سد و درياچه ی زيبای آن  می باشد.

منطقة گردشگری  دشتکِ ديل

به فاصله 25 کيلومتری شمال گچساران و در مسير چُرام محوطه گردشگری دشتک ديل واقع شده است. اين منطقة زيبا حدفاصل دو کوه ديل و کوه کاردی می باشد که دشتی کوچک ولی بسيار زيبا را دربر گرفته است. مشرف بودن بر مسير و تنگه ديل و نيز آب و هوای بسيار لطيف آن، چشم اندازهای وسيع و دل انگيز، همه و همه از اين محل به عنوان منطقه ای بکر ساخته که به لحاظ تنوع گياهی نيز کم نظير است. تنها با طی مسافت کوتاهی از گچساران در فصول گرم سال، با تغيير درجه حرارت، وجود  اين جاذبه زيبا برای مسافران خسته از زندگی شهری، مکان مناسبی برای استراحت و گذران روزی خوش و خاطره انگيز می باشد.