دات نت نیوک
پنجشنبه ، 24 آبان 1397  |  ثبت‌نام  |  ورود

بهره‌برداری از موزه باستان‌شناسی یاسوج در هفته دولت/برگزاری چهارمین جشنواره بزرگ عشایری در یاسوج

 بهره‌برداری از موزه باستان‌شناسی یاسوج در هفته دولت/برگزاری چهارمین جشنواره بزرگ عشایری در یاسوج
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: موزه باستان‌شناسی یاسوج با مساحت 2 هزار و 700 متری در هفته دولت سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید.


به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی استان، محمود باقری صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: موزه کنونی یاسوج که در آن  301 اثر تاریخی نگهداری می‌شود فضای بسیار کمی دارد.


وی گفت: با اشاره به اقدامات اداره‌کل میراث فرهنگی استان و کمبود فضا برای نگهداری از آثار تاریخی استان اظهار کرد: موزه باستان‌شناسی یاسوج با مساحت 2 هزار و 700 متری با پیشرفت فیزیکی خوبی که دارد در هفته دولت سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: این پروژه مهم که کلنگ‌ آن در سال 86 بر زمین زده شده است  عملیات اجرایی احداث موزه باستان شناسی یاسوج از سال 1386 آغاز شد.

وی از ثبت بیش از 700 اثر ملی کهگیلویه و بویراحمد در فهرست آثار ملی خبر داد و  عنوان کرد:  با تلاش این اداره‌کل 23 بقعه متبرکه،19 گورستان،17 استودان 61 آسیاب، 50 خانه تاریخی، 13 پل، 13 بافت تاریخی، پنج حمام، پنج مسجد و سه کاروانسرا و  40 قلعه،40 آب انبار در استان کهگیلویه و بویراحمد در فهرست آثار ملی قرار دارند.

باقری خاطرنشان کرد: آثار سنگی چین لوداب، شهر سنگی دلی یاسیر کهگیلویه، قوش برجسته تنگ سولک در بهمئی،  قلعه رئیسی کهگیلویه، دو گوردو پا در باشت، قلعه کی نصیر بهادر بویراحمد از بناهای تاریخی مهم ثبت ملی شده کهگیلویه و بویراحمد است.

این مسؤول به احیای صنایع دستی منسوخ در استان اشاره کرد و افزود: در سال‌های اخیر اداره‌کل میراث فرهنگ و صنایع دستی در راستای احیای صنایع دستی استان اقدامات خوبی انجام داده است.

وی از فعالیت 35 هزار نفر در زمینه صنایع دستی خبر داد و گفت: آموزش را به روستاها بردیم توانستیم و صنایع دستی منسوخ شده را دوباره احیا کنیم.

باقری با بیان این‌که هنرمندان دو شهرستان گچساران و دنا بیشترین تولید صنایع دستی استان را دارند، گفت: در کل استان  سالانه 218 هزار متر مربع انواع صنایع‌دستی به دست هنرمندان این تولید می شود.

 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: یا هدف معرفی ظرفیت گردشگری  و صنایع دستی استان و با حضور 15 استان در روزهای 31 خرداد و یکم تیرماه  چهارمین جشنواره بزرگ عشایری در یاسوج برگزار می‌شود.

وی با بیان این‌که همه هنرمندان استان حمایت می‌شوند، افزود: بیش از 100 کارگاه صنایع دستی در استان در حال فعالیت است.
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.