دات نت نیوک
دوشنبه ، 31 اردیبهشت 1397  |  ثبت‌نام  |  ورود

غار ده شیخ، مکانی مفرح در مسیر گردشگران اصفهان به یاسوج

 غار ده شیخ، مکانی مفرح در مسیر گردشگران اصفهان به یاسوج
وی بیان اینکه هم‌اکنون سرمایه‌گذار برای احداث این مجتمع یک هکتار زمین خریداری کرده است گفت: احداث جاده دسترسی به غار، رستوران با فضای باز، رستوران با فضای بسته، کافی شاپ، آلاچیق و سکوی نشیمن در این مکان در دستور کار سرما...

طبیعت کهگیلویه و بویراحمد جاذبه‌های بدیع و طبیعی ویژه‌ای را در خود جای داده که غار «ده شیخ» یکی از این مناظر چشم نواز و گردشگر پذیر این استان محسوب می‌شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه وبویراحمد ،غار ده شیخ در کیلومتر 50 جاده یاسوج به سمت اصفهان در حوالی شهر پاتاوه واقع شده است و طبیعت بکر این مکان، تفرجگاه طبیعی خوبی برای مسافران خسته از هوای آلوده کلان شهرهاست.

شهر تاریخی پاتاوه مرکز بخش 30 هزار نفری پاتاوه از توابع شهرستان دنا از جاذبه های بدیعی برخوردار است.
به گزارش ایرنا، در کنار مناظر طبیعی و آثار تاریخی تخت شاه نشین و پل قدیمی پاتاوه مشرف بر چشم انداز بدیع رود بشار، غار شگفت انگیزی در سه کیلومتری روستای ده شیخ با دالان‌های جذاب منظرگاه دل انگیزی برای مشتاقان طبیعت است.
به گفته کارشناسان غار ده شیخ که حدود 6 سال پیش از سوی برخی افراد محلی در روستای ده شیخ کشف شد، قدمت آن مربوط به حدود 135 میلیون سال قبل است.
غار ده شیخ اکنون یکی از شگفت‌انگیزترین غارهای کشور و بر اساس بررسی‌های زمین شناسی شکل گیری این غار مربوط به دوره دوم زمین شناسی است.
وجود چهار دهنه ورودی، دالان‌های مسکونی و آبراهه‌های زیبا و سه دالان به زیبایی طبیعی این غار دیدنی افزوده است.
به گفته یک کارشناس غارنوردی ورودی‌های جدید این غار دارای ارتفاعی حدود 15 تا 20 مترمربع است که در مرحله نخست باید به صورت نشسته وارد غار شد.
ابوطالب ابطحی با اشاره به وجود حوضچه‌های بزرگ و کوچک آبی در این غار، گفت: این حوضچه‌ها به شکلی حیرت آور توسط دالان‌های باریک به هم متصل می‌شوند.
این غارنورد افزود: در برخی از دالان‌های غار ده شیخ نیز حشرات، پرندگان و جانوران زیادی به ویژه خفاش، موش و انواع بندپایان از جمله حشرات، عنکبوت، صد پا و سوسک پیدا می‌شود.
ابطحی با بیان اینکه غار ده شیخ به مطالعات زمین شناسی بیشتری نیاز دارد، گفت: برای پیدایش این شگفتی‌ها همچنان باید کاوش‌های عمیق‌تر و بیشتری به لحاظ اکوسیستمی، بیولوژیکی و حتی مطالعات معدنی انجام داد.
به گفته سرمایه گذار طرح گردشگری غار ده شیخ در آینده نزدیک بخشی از مسیر دسترسی این غار سیاحتی آسفالت خواهد شد.
غلامحسین گنجی می‌گوید که تاکنون افزون بر هشت میلیارد ریال هزینه ساخت کمپینگ ها و اردوگاه‌ها ی این طرح شده و برای فاز نخست این طرح نیز حدود 40 میلیارد ریال پیش بینی شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: کارهای مقدماتی و معرفی این اثر شگفت انگیز و تاریخی برای ثبت در آثار ملی انجام شده است.
محمود باقری ابراز امیدواری کرد که سرمایه گذار این طرح بتواند با ایجاد و توسعه زیرساخت‌ها زمینه جذب گردشگران داخلی و خارجی به این اثر شگفت انگیز را فراهم کند.
باقری یادآور شد که 15 واحد اقامتی، سنگ فرش 800 متر جاده دسترسی، 15 غرفه صنایع دستی و امکانات رفاهی اولیه توسط سرمایه گذار در این مکان در حال ایجاد است.
وی گفت که با بهره برداری از فاز نخست و اجرای کامل ایجاد اردوگاه حدود 50 نفر و در مجموع نیز 100 نفر اشتغالزایی مستقیم برای این طرح گردشگری پیش بینی شده است.
وی بیان اینکه هم‌اکنون سرمایه‌گذار برای احداث این مجتمع یک هکتار زمین خریداری کرده است گفت: احداث جاده دسترسی به غار، رستوران با فضای باز، رستوران با فضای بسته، کافی شاپ، آلاچیق و سکوی نشیمن در این مکان در دستور کار سرمایه‌گذار قرار دارد.
ساخت مجتمع گردشگری غار ده‌شیخ پاتاوه در خرداد سال جاری در شهرستان دنا به عنوان نخستین پروژه گردشگری واگذار شده به بخش خصوصی در کهگیلویه و بویراحمد کلنگ‌زنی شد.
به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد سه غار گردشگری به نام‌های نزل، نول و ده‌شیخ در این استان شناسایی شده و ثبت این غارها به دلیل داشتن قابلیت گردشگری بالا در برنامه کاری کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی قرار گرفته است.
غار ده‌شیخ 2 کیلومتری روستای ده‌شیخ در 35 کیلومتری شهر توریستی سی‌سخت مرکز شهرستان 43 هزار نفری دنا قرار دارد.

منبع : ایرنا 

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.