دات نت نیوک
دوشنبه ، 31 اردیبهشت 1397  |  ثبت‌نام  |  ورود

مدیرکل میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد: لباس محلی زنان و مردان استان کهگیلویه و بویراحمد ثبت ملی شد‌

 مدیرکل میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد: لباس محلی زنان و مردان استان کهگیلویه و بویراحمد ثبت ملی شد‌
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی  کهگیلویه وبویراحمد ، محمود باقری  در جمع خبرنگاران با اشاره به ثبت چهار اثر معنوی این استان در فهرست آثار ملی، اظهار داشت: این آثار شامل «لباس محلی زنان»، «لب...

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد از ثبت چهار اثر معنوی این استان در فهرست آثار ملی کشور خبر داد و گفت: لباس محلی زنان و مردان کهگیلویه و بویراحمد از مهم‌ترین این آثار است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی  کهگیلویه وبویراحمد ، محمود باقری  در جمع خبرنگاران با اشاره به ثبت چهار اثر معنوی این استان در فهرست آثار ملی، اظهار داشت: این آثار شامل «لباس محلی زنان»، «لباس محلی مردان»، «مهارت‌های ساخت زیورآلات میخک و میلو» و «قهص‌های موسیقی در آلات ساز و نقاره» هستند.


وی بیان کرد: پیش از این، 46 اثر معنوی استان ثبت ملی شده بود که با ثبت این چهار اثر، تعداد آثار معنوی استان که ثبت ملی شده است به 50 اثر افزایش یافت.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: لباس و موسیقی محلی کهگیلویه و بویراحمد، عامل مهمی در جذب گردشگران و شناساندن این استان به سایر نقاط کشور است.

باقری عنوان کرد: لباس محلی کهگیلویه و بویراحمد از جمله جذابیت‌های بومی این استان است و زنان و مردان استان کهگیلویه و بویراحمدی از جمله زنان و مردان ایرانی هستند که هنوز به پوشاک سنتی و محلی خود پایبند بوده و از آنها در بیشتر اوقات و به‌ویژه در جشن‌ها و مجالس عروسی استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه پوشش و حجاب کامل و تنوع رنگ‌ها و پارچه‌ها، جلوه خاصی به لباس محلی زنان در این استان بخشیده، گفت: این لباس از سه بخش اصلی تشکیل شده که مجموع این سه بخش، پوشش کاملی را برای زنان به همراه دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه موسیقی سنتی این استان نیز بر اساس کلام و سازی که توسط نوازنده نواخته می‌شود انواع مختلف و متنوعی دارد، ابراز کرد: هر نوع موسیقی دارای مقام‌های مختلف بوده که مضمون شعر گونه‌ خاص خود را داشته و « قهص» نامیده می‌شوند.

وی افزود: میلو و میخک نیز از جمله دست‌ساخته‌های زنان استان کهگیلویه و بویراحمد است که دارای قدمت تاریخی بسیار طولانی در مناطق روستایی و عشایری این استان بوده است.
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.