دات نت نیوک
دوشنبه ، 31 اردیبهشت 1397  |  ثبت‌نام  |  ورود

احداث سد خرسان تهدید جدی برای آثار تاریخی منطقه سادات محمودی است

احداث سد خرسان تهدید جدی برای آثار تاریخی منطقه سادات محمودی است
وی افزود: در نخستین گام بررسی باستان‌شناسی انجام می‌شود یعنی با پیمایش یا گمانه‌زنی تمام منطقه‌ای که باید طرح عمرانی در آن انجام شده بررسی و آثار شناسایی شده و به دستگاه عمرانی تعداد آثار و محدوده مورد نظر اعلا...رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی ایران گفت: احداث سد خرسان در صورت عدم انجام کاوش‌های لازم تهدید و مخاطره جدی برای آثار تاریخی منطقه سادات محمودی است.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی استان ، حمیده چوبک  در نشست با اصحاب رسانه با بیان اینکه در مورد هر طرح مطالعاتی قبل از شروع کارهای عمرانی باید مطالعات باستان‌شناسی آن انجام شود اظهار داشت: تاکنون پیش‌بینی و مطالعات باستان‌شناسی 90 درصد طرح‌های عمرانی انجام شده است.

وی افزود: در نخستین گام بررسی باستان‌شناسی انجام می‌شود یعنی با پیمایش یا گمانه‌زنی تمام منطقه‌ای که باید طرح عمرانی در آن انجام شده بررسی و آثار شناسایی شده و به دستگاه عمرانی تعداد آثار و محدوده مورد نظر اعلام می‌شود.

رئیس پژهشکده باستان‌شناسی ایران تصریح کرد: در اغلب اوقات طرح عمرانی زیرساخت کشور است و باید انجام شود که در این حالت نسبت به جابه‌جایی آثار در محل دیگری اقدام می‌شود.

چوبک در رابطه با احداث سد خرسان بر روی رودخانه خرسان واقع در منطقه سادات محمودی بیان کرد: 100 محوطه باستان‌شناسی در این محدوده شناسایی و تشخیص داده شد باید 10 منطقه از آن مورد کاوش قرار گیرد که در کاوش‌ این 10 منطقه، محوطه‌های جدیدی نیز شناسایی شده که باید مورد کاوش قرار گیرند.

وی عنوان کرد: اولین مرحله کاوش در سال 91 انجام شد که در طی این کاوش‌ها، آثاری از گورستان‌های مربوط به هزاره قبل از میلاد شناسایی شد.

رئیس پژهشکده باستان‌شناسی ایران گفت: به علت ویژگی که این استان به علت ارتباطی که با استان‌های خوزستان، بوشهر و خیلج فارس و از سوی دیگر با اصفهان و شیراز دارد پتانسیل خوبی از نظر داد و ستدهای فرهنگی داشته و نقش مهمی در شکل‌گیری تمدن‌ها در این منطقه داشته است.

چوبک با اشاره به اینکه تاکنون کارهای میدانی زیادی انجام نشده و پرسشهای زیادی از قبیل تسلسل فرهنگی و گاه‌نگاری‌ها وجود دارد گفت: هر چند طرح سد خرسان برای آثار موجود در این منطقه تهدید بود اما این فرصت به‌دست آمد که به پیشینه خوبی از گذشته دست پیدا کنیم.

وی عنوان کرد: با کاوش‌های محدودی که انجام شده و وقفه‌ای که از سال 91 تا 95 ایجاد شد با یک گستره جغرافیایی مهم روبه‌رو هستیم که باید مورد کاوش گسترده قرار گیرد.

رئیس پژهشکده باستان‌شناسی ایران ابراز کرد: بازدید از این منطقه نشان داده که کاوش‌های محدود نمی‌تواند پاسخ مطلوبی به شناسایی و به‌دست آوردن آثار ارزشمنداین منطقه باشد.

چوبک با بیان اینکه احداث سد خرسان تهدید و مخاطره زیادی برای آثار موجود در این منطقه است اظهار کرد: باید فاز دیگری از کاوش قبل از عملیات سدسازی پیش‌بینی کنیم و حداقل 10 گروه باستان‌شناسی با 100 باستان‌شناس جوان این منطقه را به طور گسترده کاوش کنند.

وی با اشاره به اینکه شورای فنی معاونت میراث فرهنگی در مورد عرصه‌های تاریخی تصمیم‌گیری می‌کند که آیا مجوز به طرح‌های عمرانی داده شود گفت: مطالعات باستان‌شناسی به ما می‌گوید این منطقه یک حوزه فرهنگی مهم در منطقه زاگرس است که باید یک برنامه بلندمدت علمی و هدفمند برای شناسایی فرهنگ زاگرس از دوران مختلف در نظر بگیریم.

رئیس پژهشکده باستان‌شناسی ایران با بیان اینکه نمونه اشیا به‌دست آمده در این منطقه را در جنوب شرق ایران یعنی شهر سوخته دیده‌ایم گفت: گورستان منطقه سادات محمودی مربوط به هزاره سوم قبل از میلاد است و با توجه به اینکه در ارتباط با فرهنگ هزاره سوم اطلاعات کمی از منطقه زاگرس داریم که این کاوش‌ها می‌تواند به باستان‌شناسی جهان و مشخص کردن ارتباط بین جنوب شرق ایران و این منطقه کمک کند.

چوبک افزود: امیدواریم بتوانیم از طریق تأمین اعتبارات توسط دستگاه‌های عمرانی یا قرار دادن بودجه‌های ویژه از سوی مسئولان استان در اختیار میراث فرهنگی بتوانیم شایستگی این فرهنگ که می‌تواند تحول زیادی در باستان شناسی جهان ایجاد کند را معرفی کنیم.

وی گفت: در کاوش‌های پیشین نیز به آثار مهمی از دوره ساسانی برخورد شد که نشان می‌دهد که این منطقه این توانایی را داشته که در طول تاریخ یک جایگاه مهم تاریخی و فرهنگی باشد.
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.