دات نت نیوک
دوشنبه ، 31 اردیبهشت 1397  |  ثبت‌نام  |  ورود

بیمه هنرمندان صنایع دستی کهگیلویه‌وبویراحمد پیگیری می‌شود

بیمه هنرمندان صنایع دستی کهگیلویه‌وبویراحمد پیگیری می‌شود
مدیرکل میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد از پیگیری بیمه هنرمندان صنایع دستی خبر داد و گفت: تلاش می‌کنیم به ازای هر پروانه تولیدی که صادر می‌شود هنرمندان صنایع دستی از امتیاز بیمه نیز برخوردار شوند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه‌وبویراحمد از تلاش برای پیگیری بیمه هنرمندان صنایع دستی این استان خبر داد.

 

به گزارش  روابط عمومی میراث فرهنگی استان ، محمود باقری  اظهار داشت: هنرمندان صنایع دستی علاوه بر اینکه با فعالیت در این عرصه از لحاظ اقتصادی توانمند می‌شوند، بخشی از نیاز جامعه را نیز برآورده می‌کنند.

 

وی با اشاره به آموزش صنایع دستی در 150 روستای این استان تصریح کرد: امروز اکثر روستاییان ما آموزش‌های مقدماتی را سپری و کارت مهارت و در نتیجه پروانه تولید انفرادی یا کارگاهی دریافت کرده‌اند.

 

باقری با بیان اینکه بیش از 7 هزار نفر از هنرمندان صنایع دستی این استان کارت مهارت دارند عنوان کرد: این هنرمندان کسانی هستند که می‌توانند توانمندی‌های خود را به یک صنعت درآمدزا و اشتغال‌زا تبدیل کنند.

 

وی بیان کرد: کسانی که بخواهند به صورت انفرادی تولید داشته باشند تا سقف 10 میلیون تومان حمایت و هنرمندانی که قصد راه‌اندازی کارگاه تولیدی در راستای ایجاد اشتغال پایدار داشته باشند به صورت ویژه حمایت می‌شوند.

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد ابراز کرد: در گذشته برخی هنرها مانند سیاه‌چادربافی، گلیم‌بافی، مشته‌بافی، جاجیم‌بافی، زیورآلات سنتی و سبدبافی در این استان به فراموشی سپرده شده و حتی وضعیت به گونه‌ای بود که صنایع دستی مانند سبد را از استان‌های دیگر وارد می‌کردیم اما در سال‌های اخیر این صنایع دستی در استان احیا و تولید شدند.

 

باقری با بیان اینکه در سال 92 تنها توانستیم 70 میلیون تومان از اعتبارات صنایع دستی استان را جذب کنیم ادامه داد: جذب اعتبارات صنایع دستی در سال 93 به یک میلیارد و 160 میلیون تومان و در سال 94 به 3 میلیارد تومان رسید.

 

وی تصریح کرد: سال گذشته در بخش اشتغال خانگی نیز حدود 400 میلیون تومان توسط دبیرخانه کارگروه اشتغال به هنرمندان صنایع دستی استان پرداخت شد.

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد از تخصیص دو میلیارد تومان اعتبار به حوزه صنایع دستی این استان در ابتدای امسال خبر داد و گفت: این اعتبار بین هنرمندان صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد توزیع می‌شود تا هنرمندان ما دغدغه مسائل مالی نداشته باشند.

 

باقری با بیان اینکه تا سال 91 تنها 700 پروانه تولید انفرادی در این استان صادر شده بود اظهار کرد: این پروانه‌ها در سال 92 به 900 فقره، در سال 93 به یک هزار و 550 فقره و در سال 94 به دو هزار و 100 فقره رسید.

 

وی ابراز امیدواری کرد: تا پایان سال 95 تعداد پروانه‌های تولید انفرادی صنایع دستی در کهگیلویه و بویراحمد به 3 هزار مورد برسد.

 

مدیرکل میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد از پیگیری بیمه هنرمندان صنایع دستی خبر داد و گفت: تلاش می‌کنیم به ازای هر پروانه تولیدی که صادر می‌شود هنرمندان صنایع دستی از امتیاز بیمه نیز برخوردار شوند.

 

باقری تعداد بیمه‌شدگان صنایع دستی در سال 91 را 223 نفر عنوان و ابراز کرد: این تعداد در سال 92 به 400 نفر، در سال 93 به 502 نفر و در سال 94 به بیش از 776 نفر رسید.


امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.