دات نت نیوک
دوشنبه ، 31 اردیبهشت 1397  |  ثبت‌نام  |  ورود

هدف گذاری 40 درصد صادرات صنایع دستی در اقتصاد کهگیلویه وبویراحمد

هدف گذاری 40 درصد صادرات صنایع دستی در اقتصاد کهگیلویه وبویراحمد
وی از صدور بیش از هفت هزار کارت مهارت صنایع دستی به هنرمندان و فعالان این عرصه در سطح استان در دو سال گذشته خبر داد و گفت: برای تولیدات انفرادی به هر یک از متقاضیان نیز مبلغ 100 میلیون ریال تسهیلات کم بهره پرداخت خواهد شد.
 

یاسوج - ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه وبویراحمد از هدف گذاری 40 درصد صادرات صنایع دستی در اقتصاد این استان ظرف چهار سال خبر داد و گفت: برای امسال نیز 10 درصد تعهد شده است.

 


به گزارش  روابط عمومی اداره کل میراث  فرهنگی استان ،محمود باقری در همایش تجلیل از برخی هنرمندان و خبرنگاران فعال صنایع دستی کهگیلویه وبویراحمد افزود: این در حالی است که تاکنون چشم انداز روشنی در عرصه صادرات صنایع دستی این استان انجام نشده است.

 

وی بیان کرد: نفوذ و ورود برخی دلالان و سودجویان در زمینه صادرات صنایع دستی این استان که به شکلی نامنظم و با قیمت های نازل محصولات هنرمندان و فعالان این عرصه را به تاراج می برند اکنون از چالش های اساسی در این عرصه بشمار می رود.

 

وی با بیان اینکه ساماندهی هنرمندان فعال صنایع دستی در نقاط مختلف استان و احیای هنرهای فراموش شده مهمترین کارکرد و پیش نیاز اساسی در تحقق این مهم است، گفت: با توجه به رویکرد و اهتمام دولت و معاونت میراث فرهنگی سازمان گردشگری اقدام ها و فعالیت های قابل قبولی تاکنون در این راستا انجام شده است.

 

وی ابراز داشت: البته در کنار این اقدام ها و ساماندهی هنرمندان نیز برگزاری کلاس های آموزشی، ارائه مشوق ها ، دادن تسهیلات لازم ، بازاریابی و ایجاد بازارچه های موقت و دائمی برای عرضه محصولات نیز در دستور کار متولیان امر قرار گرفته است.

 

باقری از تخصیص بیش از 30 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی برای صنایع دستی کهگیلیویه وبویراحمد در سال 94 خبر دادو گفت: تاکنون بیش از 76 درصد این میزان از طریق صندوق کارافرینی امید استان به متقاضیان و هنرمندان این عرصه پرداخت شده است.

 

وی یادور شد: برای نیمه نخست سال 95 نیز افزن بر 20 میلیارد ریال تخصیص داده شده است که تا پایان شهریور امسال نیز این میزان نیز به هنرمندان و متقاضیان پرداخت خواهد شد.

 

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کهگیلیویه وبویراحمد آموزش به بافی در بیش از 30 روستا و احیای برخی هنرهای منسوخ شده در سطح روستاها و مناطق مختلف استان را نیز از دیگر فعالیت های مهم این اداره کل در زمینه ساماندهی و رونق صنایع دستی استان در دو سال گذشته اعلام کرد.

 

وی برخی از هنرهای احیای شده صنایع دستی در استان را شامل سیاه چادر بافی ، سبد بافی سفال گری و برخی هنرهای ترکیبی همچون مهلو و میخک اعلام کرد.

 

باقری از ایجاد 50 کارگاه صنایع دستی در استان در سال گذشته خبر داد و گفت: امسال نیز این تعداد به حدود 80 مورد خواهد رسید.

 

وی از صدور بیش از هفت هزار کارت مهارت صنایع دستی به هنرمندان و فعالان این عرصه در سطح استان در دو سال گذشته خبر داد و گفت: برای تولیدات انفرادی به هر یک از متقاضیان نیز مبلغ 100 میلیون ریال تسهیلات کم بهره پرداخت خواهد شد.

 

در این آیین از برخی هنرمندان و خبرنگاران فعال عرصه صنایع دستی کهگیلویه وبویراحمد با اهدای لوح پاس نیز تجلیل شد.


امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.